Поштовани родитељи будућих првака,
Упис ученика у први разред основне школе почиње од 01.04. и траје до 31.05.2021. године.
Родитељи ће преко портала еУправе заказати термин уписа. Родитељи приликом уписа детета не подносе ниједан документ у папирном облику. Подаци из матичне књиге рођених, евиденција пребивалишта, здравственог информационог система и потврде о обављеном обавезном предшколском програму се прибављају по службеној дужности. Изузетно, ако је лекарски преглед обављен код приватног лекара, биће потребно да га родитељ донесе у школу.
Препоруке педагошко-психолошке службе приликом уписа:
Како би садашњу ситуацију превазишли на најбољи начин, молимо Вас да приликом доласка у школу поштујете следеће мере:
- Да дете пре тестирања опустите, дате му оброк и припремите да ће разговор са психологом/педагогом обавити насамо, а да ће се родитељ придружити касније
- Да на термин за тестирање долазите у тачно назначено време које сте сами одабрали и заказали преко еУправе
- Да у пратњи детета буде само један родитељ
- Да и родитељ и дете носе заштитну маску све време боравка у школи, а ако дете није навикло да је носи, припремите га на то
- Уколико сте дете или Ви били у контакту са зараженом особом молимо да термин за тестирање откажете и јавите се школи ради даљег договора
- Да се прво јавите секретару школе у канцеларији на другом спрату, а онда дођете у канцеларију педагошко-психолошке службе на првом спрату
- Будете отворени за разговор и поштујете процедуру уписа деце у школу
Прилоком обављање разговора са педагошко-психолошком службом родитељи ученика и ученици определиће се за један од два изборна предмета: грађанско васпитање или верску наставу. Изабран предмет ученик ће похађати током првог циклуса образовања, односно од првог до четвртог разреда. Пре доласка у школу препоручујемо да разговарате са својим дететом о овом избору како би долени адекватну одлуку.
ГРАЂАНСКО ВАСПИТАЊЕ
Грађанско васпитање је предмет који доприноси развијању код ученика позитивних вредности, ставова, особина и социјалних вештина. Настава грађанског васпитања се остварује кроз радионичарски рад који подразумева да ученици раде у мањим групама, у пару, да нова знања надограђују на сопствена искуства, да размењују мишљења, идеје и конструктивно решавају проблемске ситуације. Улога наставника – учитеља у овом предмету је специфична и његов задатак је да води ученике кроз процес усвајања нових знања и вештина.
Настава грађанског васпитања омогућава ученицима да препознају своја осећања и осећања других, да се лакше прилагоде школској средини, развију социјалне вештине сарадње са вршњацима, да препознају и решавају конфликте ненасилним путем.
Подстиче се самосталност, самопоуздање, самопоштовање, одговорност и креативност. Ученици слободно размењују своје ставове и мишљења.
ВЕРСКА НАСТАВА
Верска настава је предмет који ће ученика научити како се увећава љубав и поштовање према породици, другарима, себи, како се поштује неко ко је другачији, како се превазилазе мали проблеми да не бисмо дошли до већих, учимо да нас кроз живот води истина, поштење и изнад свега љубав Божија.
У раду са децом смирење и љубав су незаменљиве методе захваљујући којима сви заједно чинимо заједницу у којој чувамо и волимо једни друге.
Шта се изучава: основе православне вере, врлине и наши таленти, светитељи, празници, љубав према породици, пријатељима, природи…
Активности које се спроводе у оквиру предмета: учествовање на приредбама, на ликовним и литерарним конкурсима, одлазак у Цркву, на изложбе, учествовање у хуманитарним акцијама, излагање радова, израда пројеката, макета, презентација…